9°C słabe opady deszczu

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ I SZUKANIE SKARBU, CZYLI WAKACJE W MUZEUM REGIONALNYM W ZWOLENIU

Muzeum Regionalne w Zwoleniu podczas wakacji przygotowało cykl zajęć dla dzieci pn. „STO LAT NIEPODLEGŁEJ”. Zajęcia miały za zadanie upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczna rocznica jest okazją do przybliżenia dzieciom ostatniego stulecia Państwa Polskiego oraz jego dorobku w dziedzinach nauki i kultury oraz przemian gospodarczych i społecznych.

Celem działań edukacyjnych było nie tylko poznanie procesów i zmian zachodzących w Polsce, ale także budzenie poczucia szacunku do przeszłości, postaw patriotycznych i świadomości narodowej.

Pierwsze zajęcia były wprowadzeniem do historii Polski. Dzieci poznały i odegrały scenkę o początkach Państwa Polskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”, poznały symbole narodowe, rozmawiały o szacunku do nich oraz dowiedziały się jak zmieniał się herb Polski w różnym okresie jej dziejów. Pierwsze zajęcia zakończyły się dekorowaniem babeczek w barwach biało-czerwonych.

Kolejne zajęcia dotyczyły różnych dziedzin ostatniego stulecia Polski. Uczestnicy poznali jak zmieniała się moda na przestrzeni stu lat, mieli również możliwość zaprojektowania własnego stroju w stylu retro. Jedne z zajęć zostały poświęcone również muzyce. Podczas nich można było poznać gatunki muzyczne, które królowały w kolejnych dekadach, jak również wspaniałych, czasami zapomnianych, polskich muzyków. W następnej części zajęć dzieci miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w małym quizie. Polegał on na rozpoznaniu tytułu i wykonawcy usłyszanego utworu, rozpoznaniu wykonawcy ze zdjęcia jak również zaśpiewanie dowolnej piosenki wylosowanego przez siebie zespołu lub artysty. Następnie każdy kto chciał mógł sprawdzić się w karaoke. Młodszemu pokoleniu niezwykle przypadła do gustu piosenka Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” i to ona królowała w ich występach.

Podczas zajęć nie mogło zabraknąć wiedzy o największych wynalazkach i odkryciach XX i XXI wieku i to im były poświęcone jedne z zajęć. Nie mogło zabraknąć polskich nazwisk takich jak Józef Kosacki i Andrzej Garboś – twórców ręcznego wykrywacza min oraz Jana Szczepanika i Kazimierza Żeglenia – wynalazców kamizelki kuloodpornej. Dzieci zainspirowane wynalazkami wykazały się własną kreatywnością tworząc na papierze „Świat za 100 lat”.

Ostatnie zajęcia odbyły się w piątek, 17 sierpnia. Były to zajęcia podsumowujące wiedze dzieci. W Muzeum czekała na nich gra, która polegała na odgadnięciu hasła do skarbca. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę składającą się z 24 haseł. Podpowiedzi do haseł kryły się wszędzie, a prowadziły do nich rymowane zagadki. Hasło ukryte w krzyżówce „STO LAT POLSKI NIEPODLEGŁEJ” otwierało skarbiec, w którym czekały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez panią Bogusławę Jaworską – Burmistrz Zwolenia.

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ I SZUKANIE SKARBU, CZYLI WAKACJE W MUZEUM REGIONALNYM W ZWOLENIU komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się