9°C słabe opady deszczu

Dziewczyny z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku V-ce Mistrzyniami

Dziewczyny z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku V-ce Mistrzyniami Mazowsza w XL Finale Mazowsza w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

W dniu 6 czerwca 2017 r. na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14 w Warszawie- Ursusie przy ul. Gen. Sosnkowskiego 10 odbył się Finał Wojewódzki XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Mazowsza. Finał objęty był m.in. honorowym patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Wojewody Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Do turnieju stanęło 12 najlepszych drużyn ze szkół podstawowych i 12 z gimnazjów z całego województwa mazowieckiego, a pośród nich drużyna z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku w składzie: Julia Binięda, Natalia Dydo, Magdalena Knieć pod opieką trenera Grzegorza Papisa, która reprezentowała jednocześnie Gminę Przyłęk i Powiat Zwoleń.

Turniej rozpoczął się od uroczystego otwarcia na którym odbyła się odprawa techniczna dla wszystkich uczestników i ich opiekunów, a następnie szkoły podstawowe rozwiązywały testy ze skrzyżowań i przepisów ruchu drogowego, a dla gimnazjaliści zaczęli od konkurencji praktycznych.

W pierwszej konkurencji zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Drugą konkurencją była jazda po rowerowym torze przeszkód składającym się z sześciu przeszkód: slalom z ograniczeniami, żmijka, przewożenie przedmiotu na uwięzi korytarz z desek, zmiana pasa ruchu, zatrzymanie w miejscu. Pokonanie tego toru wymagało od zawodników dużych umiejętności i precyzyjnej jazdy na rowerze, tak aby pośród przeszkód nie popełnić błędów i dostać punktów karnych.

Kolejną konkurencją było miasteczko ruchu drogowego, na którym zawodnicy musiał dojechać zgodnie z przepisami do wylosowanych trzech z sześciu punktów kontrolnych. I choć stres i emocje były ogromne, to zawodnicy starali się wykonać to zadanie jak najlepiej.

Ostatnią konkurencją, z jaką zmierzyły się uczestnicy turnieju, było rozwiązanie testu z przepisów ruchu drogowego składającego się z 25 pytań oraz testu ze skrzyżowań składającego się z 10 pytań. Testy z przepisów i skrzyżowań sprawiły wiele trudności zawodnikom, którzy walczyli o każdy punkt.

W rezultacie wszystkich konkurencji reprezentantki Publicznego Gimnazjum w Przyłęku w klasyfikacji końcowej uplasowała się na II miejscu.

Dziewczęta otrzymały upominki od organizatorów, oraz Puchar Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiera, który wręczyli: Maciej Szyndler - Prezes ZO PZM w Warszawie oraz Romuald Chałas – Prezes Automobilklub Polski. Prezes Automobilklub Polski na ręce opiekuna Grzegorz Papisa przekazał cztery pozycje książkowe o motoryzacji do szkolnego użytku dla młodzieży.

Poziom turnieju był bardzo wysoki, wszyscy startujący uczniowie dobrze przygotowani, co sprawiało, że rywalizacja była bardzo zaciekła i wyrównana, a sędziowie bardzo wymagający

Klasyfikacja końcowa turnieju w grupie wiekowej gimnazja przedstawia się następująco:

I miejsce – PG w Jedlińsku,

II miejsce – PG w Przyłęku,

III miejsce – PG w Rzewniu

IV miejsce - PG w Białkach,

V miejsce – PG w Obrytem,

VI miejsce – PG w Węgrowie,

VII miejsce – PG Chorzelach,

VIII miejsce – PG w Ciechanowie,

IX miejsce – PG nr 3 w Warszawie,

X miejsce – PG w Nowym Miszewie,

XI miejsce – ZS nr 3 w Żyrardowie,

XII miejsce - Gimnazjum w ZS w Nowej Suchej.

Drużyna dziewcząt z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku w tym samym składzie od trzech lat zajmowała miejsca w pierwszej trójce najlepszych drużyn Finałów Mazowsza w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zajmując III miejsce w 2015 roku i dwukrotnie II miejsce w 2016 i 2017 roku.

 

Tekst i zdjęcia

Grzegorz Papis

Nauczyciel PG Przyłęk

Dziewczyny z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku V-ce Mistrzyniami komentarze opinie

  • gość 2017-06-19 19:22:48

    Brawo Dziewczyny i brawa dla Trenera!

Dodajesz jako: Zaloguj się